Obuzki Wiara i Światło

Forum wspólnoty Obuzki z Krzeszowic

Ogłoszenie

Serdecznie witam na nowym forum wspólnoty Obuzki.
Zapraszam do owocnego dopisywania się.
Forum jest nowe i pewnie jeszcze wiele w nim brakuje ale mam nadzieję, że Wam się spodoba i przyda do wspólnych dyskusji ;)
Pozdrawiam
Siekiera

#1 2009-02-28 10:11:45

Siekiera

Administrator

Skąd: Gdańsk/Nielepice
Zarejestrowany: 2009-02-27
Posty: 26
Punktów :   

Muminki

Pamiętacie, w naszym starym forum rozwinął się temat odnośnie nazwy Muminek. Może i teraz uda się napisać o tym kilka postów?


Siekiera

Offline

 

#2 2009-04-25 21:06:29

Grażyna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-25
Posty: 17
Punktów :   

Re: Muminki

"Muminki to bohaterowie serii skandynawskich książek dla dzieci Tove Janson, małe stworki tworzące bardzo kochającą się rodzinę."

Znalazłam swego czasu taką definicję muminka myślę, że ostatnie pięć wyrazów powinno być dla nas kluczowe

Offline

 

#3 2009-04-25 22:17:27

tramwaj16

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-28
Posty: 11
Punktów :   

Re: Muminki

Tak, to bardzo pouczająca definicja. Proponuje dokleić do niej coś o paszczakach, walnąć w ramkę na różowo i powiesić w takim miejscu, gdzie co najmniej 30 razy dziennie będzie ona widoczna. No, to generalnie tyle by było.


Bim Bim Bim...Drryn

Offline

 

#4 2009-04-26 16:20:12

gunia150

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-28
Posty: 11
Punktów :   

Re: Muminki

a paszczaki  "charakteryzuje koncentrowanie się na jednej działalności: pracy zawodowej bądź hobby. Są w niej bardzo obowiązkowe i uważają ją za najważniejszą rzecz na świecie. Cechuje je także brak fantazji."

Z paszczakami w sumie tez pasuje, moze oprócz ostatniego zdania xD

Offline

 

#5 2009-04-26 20:07:55

Grażyna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-25
Posty: 17
Punktów :   

Re: Muminki

zamieniłabym ten brak na nadmiar i już będzie wszystko grało ;p

Offline

 

#6 2009-04-27 19:28:46

Siekiera

Administrator

Skąd: Gdańsk/Nielepice
Zarejestrowany: 2009-02-27
Posty: 26
Punktów :   

Re: Muminki

Kiedyś na naszym starym forum Bartek wyjaśnił pochodzenie nazwy muminek. Pozwolę ją sobie przytoczyć:

"Zacznijmy od początku,by wyjaśnić pochodzenie określenia muminek,paszczak.
Otóż w Polsce pierwsze informacje o ruchu "Wiara i Światło" pojawiły się, gdy w 1972 roku do naszego kraju przyjechał Jean Vanier (założyciel ruchu wiary i światła) wraz z kilkoma osobami niepełnosprawnymi na zaproszenie dominikanina, ojca Walentego Potworskiego. Odwiedził wówczas kilka miast. Natomiast z informacji które udało mi się znaleźć ,założycielką pierwszej polskiej wspólnoty była Teresa Breza z Wrocławia, matka Joasi z zespołem Downa. Zainteresowana metodami przygotowania swego dziecka do I Komunii Świętej, dotarła do Francji, gdzie zetknęła się z ruchem "Wiara i Światło". W 1978 roku istniała już we Wrocławiu pierwsza wspólnota, skupiająca osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół. W 1978 roku student Marcin Przeciszewski, spędzając wakacje we Francji, trafił do wspólnoty w Trosly, gdzie spotkał Teresę Brezę, od której dowiedział się o powstaniu takiej wspólnoty we Wrocławiu.W tym samym czasie Joanna Puzyna, Agata Kraszewska i Lucyna Mac gościły we wspólnocie "Le Toit" ("Dach") w Brukseli. Po powrocie do Polski, Marcin z Joasią (obecnie Krupską) i innymi przyjaciółmi założyli pierwszą w Warszawie wspólnotę "Wiary i Światła", której inaugurujące spotkanie odbyło się w listopadzie 1978 roku w kościele Świętej Trójcy na Solcu. Co ciekawe ruch w Polsce wystartował nie dużo póżniej niż w europie zachodniej. Tam taki oficjalny start nastąpił podczas wizyty u Ojca św. Pawła VI, w 1973 roku, gdzie wspólnoty otrzymały formalne potwierdzenie swego powołania jako ruch "Wiara i Światło". Ale wracając do wyjaśnienia nazewnictwa Ta warszawska wspólnota przybrała nazwę "Muminki", nawiązując do książeczek Tove Janson o dobrodusznych stworkach, bardzo kochających swą rodzinę. Nazwę podsunęła mama Marcina. Z czasem ta właśnie nazwa stała się nieoficjalnym określeniem ruchu w Polsce. Odtąd osoby niepełnosprawne nazywane są Muminkami, a ich przyjaciele Paszczakami. "

Myślę, że to wiele tłumaczy.


Siekiera

Offline

 
"Wszyscy jesteśmy stworzeni z tego samego materiału - naszych marzeń."

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.isha-koppikar.pun.pl www.otoja.pun.pl www.bolecairsoft.pun.pl www.gdynskie-orly.pun.pl www.stadolwiejziemi.pun.pl